Od 16 maja w składanych dokumentach ZUS ZUA i ZUS ZZA trzeba wpisywać kod wykonywanego zawodu ubezpieczonych. Wymóg podawania kodu zawodu dotyczy ubezpieczonych aktywnych zawodowo, m.in. pracowników, zleceniobiorców.

Jak informuje na swojej stronie ZUS zmieniają się wzory formularzy zgłoszeniowych ZUS ZUA i ZUS ZZA w związku z wejściem w życie nowego obowiązku czyli podawania informację o zawodzie wykonywanym przez ubezpieczonego.

Dotychczas złożone informacje

Nie trzeba uzupełniać informacji o kodzie zawodu dla osób zgłoszonych do ubezpieczeń przed 16 maja 2021 r. Płatnik nie musi składać dokumentu zgłoszeniowego korygującego tylko po to, aby wykazać kod zawodu osoby zgłoszonej do ubezpieczeń przed 16 maja 2021 r.

Informacje składane od 16 maja

Kod zawodu trzeba będzie podawać:

  • zawsze na dokumentach zgłoszeniowych pierwszorazowych (także składanych po 15 maja 2021 r. za okresy wsteczne),
  • na dokumentach zgłoszeniowych składanych w trybie korekty/zmiany, np. w związku z korektą danych adresowych, zmianą okresu, rodzaju ubezpieczeń.

Zmiany w ZUS ZUA i ZUS ZZA

Dodatkowe pola wprowadzono w nowych formularzach ZUS ZUA i ZUS ZZA. Od 16 maja nie można stosować dotychczasowych wzorów dokumentów zgłoszeniowych.

ZUS ZZA

ZUS ZUA

Kod wykonywanego zawodu

Kod wykonywanego zawodu można ustalić z pomocą wyszukiwarki kodów zawodów dostępnej na stronie GUS lub na Wortalu Publicznych Służb Zatrudnienia.

Zmiana warunków zatrudnienia

W przypadku, gdy wystąpi zmiana właściwego kodu zatrudnienia zmianę należy zgłosić do ZUS na zasadach ogólnych tj. w ciągu 7 dni, odkąd powstały te zmiany.

Kod zawodu a działalność gospodarcza (samozatrudnienie)

Zgodnie z informacjami udzielonymi przez ZUS wydawnictwu Rzeczpospolita obowiązek podawania kodów zawodu dotyczy także samozatrudnionych. Są obawy czy tego rodzaju informacje nie posłużą ZUS do dokładniejszych kontroli np. nastawionych na weryfikację osób z konkretnych zawodów lub branż.

Cel wprowadzanych zmian

Zgodnie z uzasadnieniem do projektu ustawy nowelizującej wykonywany zawód jest informacją niezbędną w prowadzonych badaniach statystycznych, w tym przykładowo w:

1)      analizie przyczyn absencji chorobowej ? w zależności od wykonywanego zawodu;

2)      analizie orzekanego stopnia niezdolności do pracy ? w korelacji z wiekiem i wykonywanym zawodem;

3)      ocenie poziomu wysokości świadczeń ? w korelacji z zawodem;

4)      w prognozowaniu lub szacowaniu skutków finansowych zmian ustaw z zakresu ubezpieczeń społecznych polegających m.in. na włączaniu/wyłączaniu wybranych grup zawodów;

5)      wprowadzaniu zmian ustawowych tylko dla wybranej grupy zawodowej;

6)      przeprowadzeniu bilansu wpływów składek do FUS i wydatków na świadczenia dla wybranych grup zawodowych.