Czy sprzedaż działki, która zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego jest częściowo przeznaczona pod zabudowę a częściowo stanowi las podlega, opodatkowaniu podatkiem VAT 23% w całości czy od części budowlanej czy może jest w całości zwolniona?

Działka ewidencyjna a towar handlowy

Organy podatkowe uznają za osobny towar każdą działkę mającą numer ewidencyjny bez względu na to czy są objęte jedną czy kilkoma księgami wieczystymi. Zatem w pierwszej kolejności należy sprawdzić czy faktycznie sprzedawana działka jest jedną działką geodezyjną o mieszanym przeznaczeniu czy może nie są to np. dwie działki ewidencyjne stanowiące dwa osobne towary a objęte jedną księgą wieczystą i sprzedawane łącznie.

Działka przeznaczona pod zabudowę

Organy podatkowe bardzo szeroko rozumieją kiedy na działce jest dopuszczalna zabudowa (kiedy to działka budowlana).

"Opis przedstawionego zdarzenia przyszłego wskazuje, że opisana niezabudowana działka nr (...), jak wynika z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, położona jest częściowo w terenach przemysłu o symbolu planu E3P czyli na terenach przeznaczonych pod zabudowę, a częściowo w terenach lasów o symbolu planu E4ZL na których można realizować jedynie urządzenia turystyczne oraz obiekty ściśle związane z gospodarką leśną i jak wskazał Wnioskodawca dopuszcza się na tej części działki zabudowę. Tym samym cala przedmiotowa działka nr (...) stanowi teren budowlany, o którym mowa w art. 2 pkt 33 ustawy o VAT a zatem jej dostawa nie będzie korzystała ze zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 9 ww. ustawy." - interpretacja indywidualna z dnia 21 grudnia 2018 r. sygn. 0111-KDIB3-1.4012.783.2018.2.AB.

Podsumowując organy podatkowe uznają, że działka jest przeznaczona pod zabudowę, gdy nie dopuszcza się tam jakiejkolwiek zabudowy. Przykładowo zgodnie ze stanowiskiem z powyższej interpretacji oznaczenie działki jako tereny leśne nie wyklucza uznania, że dopuszcza się zabudowę na tej działce, a w konsekwencji jest to działka budowlana.

Działka o przeznaczeniu mieszanym

Jeżeli po szczegółowej analizie zapisów miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego wynika, że dana działka ewidencyjna faktycznie ma mieszane przeznaczenie (częściowo dopuszcza zabudowę a częściowo ją wyłącza) to opodatkowanie wygląda następująco.

"Jeżeli z wydanej decyzji o warunkach zabudowy wynika, że działka 69 w części jest przeznaczona pod zabudowę, a w pozostałej części wyłączona z możliwości zabudowy to oznacza, że sprzedaż działki będzie opodatkowana stawką 23% tylko w części przeznaczonej pod zabudowę. Natomiast ta część działki która jest wyłączona z możliwości zabudowy będzie zwolniona od podatku (art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy)." - interpretacja indywidualna z dnia 16 listopada 2018 r. sygn. 0115-KDIT1-3.4012.715.2018.2.JC

"Dla celów opodatkowania dopuszczalne są różne rozwiązania, np. według klucza wartościowego, tj. proporcjonalnie do wartości sprzedawanych części nieruchomości zastosować do nich właściwe stawki, lub według klucza powierzchniowego, tj. podzielić powierzchnię nieruchomości proporcjonalnie do powierzchni zajmowanych przez poszczególne części - opodatkowane VAT i korzystające ze zwolnienia od podatku." - interpretacja indywidualna z dnia 23 lutego 2016 r. sygn. IBPP2/4512-942/15/KO.

Podsumowując dotychczas organy podatkowe wskazywały na podział otrzymanej kwoty na część opodatkowaną przypadającą na część działki nadającej się pod zabudowę i cześć zwolnioną od podatku przypadającej na część działki niebudowlaną. Przy czym dopuszczały tutaj zarówno klucz powierzchniowy lub wartościowy.