Mając na uwadze, że Ministerstwo Finansów nie planuje respektować konstytucyjnych praw nabytych (więcej o tym znajdziesz w artykule "Polski Ład - prawa nabyte dla wynajmujących w 2022 r.") Stowarzyszenie Mieszkanicznik rozpoczęło akcję "Ocalić amortyzację".

Ze swojej strony również złożyłem wniosek o własną interpretację indywidualną i zachęcam do tego również każdego zainteresowanego. Dla ułatwienia wszystkim zainteresowanym złożenia własnego wniosku przygotowałem gotowy wzór wniosku o interpretację indywidualną oraz skargi do WSA z instrukcją jak je złożyć.

Wniosek o interpretację indywidualną

Poniżej znajduje się do pogrania gotowy wzór wniosku o interpretację indywidualną. Celowo opis stanu faktycznego jest na tyle ogólny, aby nie wymagał dostosowań.

Co należy zrobić?

1. Kliknij w link: ePUAP - KATALOG SPRAW (strona usługi: Wydanie podatkowej interpretacji indywidualnej). 

2. System przeniesie cię na stronę profilu zaufanego. Zaloguj się na swoje konto. 

3. Po zalogowaniu system przeniesie cię z powrotem na platformę ePUAP. 

4. Kliknij Załatw sprawę. 

5. Wypełnij formularz (ORD-IN) zgodnie ze wzorem dostępnym do pobrania na dole artykułu i dołącz potwierdzenie płatności. 

6. Kliknij Dalej, a potem Podpisz. 

7. Wyślij formularz. Wyświetli się komunikat, że wniosek został wysłany. Dostaniesz urzędowe poświadczenie przedłożenia (UPP).

Podsumowując poniżej udostępniam wzór złożonego przeze mnie wniosku (celowo o dość ogólnym stanie faktycznym), potwierdzenie opłaty (aby każdy mógł sprawdzić na jaki rachunek bankowy dokonać opłaty 40 zł) oraz tekst w formacie WORD.

Wniosek można złożyć również papierowo na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.

Podsumowując do złożenia wniosku o interpretację indywidualną potrzeba tylko ePUAP (nie trzeba nawet wychodzić z domu). Należy uiścić 40 zł opłaty od wniosku i załączyć go na koniec. Potem wystarczy czekać ok. 3 miesiące na odpowiedź.

Wniosek można złożyć również papierowo na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała.

Wzór wniosku przygotowałem pod osobę prowadzącą JDG, ale poniżej dostępny jest również drugi wzór (sam WORD) dla osób rozliczających się w 2022 r. prywatnie na zasadach ogólnych, które chciałyby z dniem 1 stycznia 2023 r. otworzyć lub rozszerzyć JDG o najem.

Skarga do WSA

Skargę do WSA można podpisać i wysłać osobiście (nie trzeba korzystać z pomocy np. doradcy podatkowego). 

Skarga wymaga dostosowania na pierwszej stronie poprzez wpisanie: 

- właściwego dla siebie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (m.in. Warszawa/Wrocław/Opole/Gliwice) według swojego miejsca zamieszkania, 

- swoich danych w miejscu Skarżącego, 

- symbolu i dany wydania otrzymanej interpretacji indywidualnej. 

Następnie trzeba uiścić 200 zł opłaty sądowej (wpis sądowy) na konto WSA i dołączyć kopię do skargi. 

Skargę do WSA wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA), czyli wysyła się ją na adres Dyrektora KIS. 

Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA): 

- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała, albo 

- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP.


Serdecznie zapraszam do wzięcia udziału w akcji!

Marcin Szymocha 

Doradca podatkowy (nr wpisu 12870)


Czytaj również

Do pobrania